PRONI Centar za omladinski razvoj s ponosom objavljuje uspješan završetak projekta „SMART GAP – Pametni Gender Akcioni Plan Brčko distrikta BiH“, koji je rezultirao kreiranjem sveobuhvatnog nacrta Strategije rodne ravnopravnosti i pratećeg Plana implementacije za period 2024 – 2028.
Završna konferencija projekta, održana u četvrtak, 12. septembra, okupila je lokalne partnere i naglasila značaj glavnog rezultata – kreiranog strateškog dokumenta koji će služiti kao osnova za dalji razvoj rodno osjetljivih politika u Brčko distriktu. Projekat, osmišljen kao platforma za unapređenje rodne ravnopravnosti, omogućio je da sagledamo postignuća u jačanju institucionalnih mehanizama, ali i da identifikujemo ključna područja na kojima je potrebno uložiti dodatne napore.
„Zahvaljujući predanom radu svih učesnika, Brčko distrikt danas ima kvalitetan nacrt strateški važnog dokumenta, koji predstavlja osnovu za dalji napredak u ostvarivanju rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou. Ovo je važan korak ka kreiranju institucionalnog okvira koji će osigurati ravnopravnost za sve građane“, istakla je Adina Halilović, menadžerica projekta.
Najvažniji postignuti rezultati projekta na koja smo se osvrnuli tokom konferencije
- Izrada nacrta Strategije rodne ravnopravnosti: Brčko distrikt BiH sada raspolaže sveobuhvatnim strateškim dokumentom koji integriše rodnu ravnopravnost u sve aspekte društvenog i ekonomskog razvoja. Ovaj dokument je ključan korak ka stvaranju društva koje pruža jednake prilike za sve. Naša zajednička odgovornost ostaje dalji rad na zagovaranju i usvajanju ovog strateškog okvira, kako bismo osigurali njegovu dugoročnu primjenu.
- Kreiranje Situacione rodne analize: Analiza pruža dubinsko razumijevanje rodnih dinamika u Brčko distriktu BiH, pokrivajući pristup obrazovanju, zaposlenju, zdravstvenoj zaštiti, učešću u političkom i javnom životu, te izloženost nasilju na osnovu spola. Pored toga, analiza istražuje kako rodne nejednakosti djeluju u kombinaciji s drugim faktorima diskriminacije, poput rase, etniciteta, socioekonomskog statusa, starosti i invaliditeta, dajući tako sveobuhvatan pregled kompleksnih izazova s kojima se suočavaju različite grupe unutar Distrikta.
- Povećanje svijesti i angažman javnosti: Kroz ciljane medijske kampanje i javne događaje, značajno je povećana svijest građana o važnosti rodne ravnopravnosti. To je rezultiralo većim angažmanom lokalne zajednice u promovisanju rodno osjetljivih politika i inkluzivnih inicijativa.
,,Čast nam je što je SMART Balkan projekat prepoznao PRONI kao partnera, a sa zadvoljstvom ističemo našu podršku i ponos zbog uspješnog završetka rada na Gender akcionom planu do 2028. godine. Ovaj plan ne predstavlja samo obavezu, već i priliku za stvaranje pravednijeg društva u kojem svaki pojedinac/ka ima jednaka prava i šanse. Vjerujemo da je rodna ravnopravnost ključna za održivi razvoj i prosperitet svake zajednice. Ovaj plan, zajedno sa Strategijom za rodnu ravnopravnost i Planom implementacije, predstavlja značajan korak i temelj za stvaranje inkluzivnijeg okruženja u Brčko disriktu BiH. Radujemo se njegovoj primjeni i pozitivnim promjenama koje će donijeti. Posebno nam je važno i što je razvoj ovog dokumenta rezultat saradnje između nevladinog sektora, izvršne i zakonodavne vlasti, što pokazuje da samo zajednički možemo ostvariti suštinske promjene i unaprijediti životne uslove svih građana i građanki”, istakla je Iskra Tafro, menadžerica komunikacija projekta SMART Balkan.
Vizija Strategije rodne ravnopravnosti i Gender akcionog plana Brčko distrikta BiH 2024 – 2028 glasi: ,,Brčko distrikt BiH – prosperitetna zajednica koja pruža ravnopravno okruženje i jednake prilike za žene i muškarce.” Vođeni ovom vizijom, pozivamo sve aktere u zajednici, a posebno institucije vladinog sektora, da se uključe u proces usvajanja ovog dokumenta i zajedničkim snagama doprinesu izgradnji pravednijeg društva.
Projekt “SMART GAP – Pametni Gender akcioni plan (Brčko distrikta BiH)” se implementira uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
*Riječi i pojmovi korišteni u tekstu dokumenta, formi i ovom tekstu koji imaju rodno značenje jednako se odnose na muški i ženski rod, bez obzira u kojem rodu su korišteni.